Nie wszystko złoto co się świeci, czyli robotnicy w krajach arabskich

Historia, którą opisuje Malala w swojej książce, zrobiła na mnie wrażenie z jeszcze jednego powodu. Jest jeszcze jeden aspekt, który sprawił, że ta historia wydaje mi się bliższa, znajoma.

Malala w książce, kilka razy wspomina o mężczyznach z jej wioski i regionu, którzy wyjechali do pracy w krajach Zatoki Perskiej. Gdy o nich czytałam, a właściwie o ich żonach, które pozostały same. Poczułam, że wiem o czym ona pisze. Inaczej czyta się książkę, jeśli piszą w niej o Twoim podwórku. Ja znam dobrze te historie. Ja znam tych ludzi!

 

DSCN9353DSCN9187DSCN9188

Z jednej strony wydaje mi się, że to duże uproszczenie, ale z drugiej… . Ja spotykam tych ludzi codziennie, na każdym kroku. W pracy, w domu – sprzątacze, ochroniarze, złote rączki, dostawca pizzy. Ci lepiej wykształceni, znający angielski zostają kierowcami taksówek, mechanikami. Obawiam się jednak, że do pracy na budowie nie wymagają nawet umiejętności czytania czy pisania. Dubaj to wciąż plac budowy. Wokół mojego bloku budują się trzy nowe budynki i pewnie spotkałabym tam wielu z tych ludzi.

W książce ich praca i wyjazd opisywane jest jako eldorado, okazja życia, złapanie Pana Boga za nogi. Trudno się to czytało wiedząc, że rzeczywistość jest jednak dużo bardziej brutalna. Nie wiem jak to wygląda w Katarze czy Arabii Saudyjskiej, ale raczej nie spodziewałabym się, że jest lepiej, raczej gorzej.

Ja wiem, że to nie zupełnie wygląda tak kolorowo. Znam dobrze drugą stronę medalu. Widzę w jakich warunkach Ci ludzie mieszkają, jaką cenę płacą za lepszy byt swojej rodziny. Trudno się na to patrzy, choć człowiek w jakimś stopniu stara się do tego przyzwyczaić. To jednak nie jest możliwe. Wiem, że dla tych ludzi to pewnie jest łatwiejsze niż mi się wydaje. Biorąc pod uwagę warunki w jakich żyją u siebie, ale mimo wszystko. Warunki ich pracy pozostawiają wiele do życzenia. To ma więcej wspólnego z niewolnictwem niż z emigracją zarobkową, którą chyba znam dość dobrze.

DSCN9364DSCN9257

Emigracja nie zawsze wygląda tak jak może się do wydawać na pierwszy rzut oka. Póki nie wyjedziesz, nie zostawisz życia za sobą, nie zaczniesz życia od nowa, nie przeżyjesz tego na własnej skórze – nie zrozumiesz, szczególnie gdy wyjeżdżasz do tak odmiennego kulturowo i klimatycznie kraju, jak ja. Nie wszystko złoto co się świeci. Moją pracą i miejscem zamieszkania ludzie się zachwycają, ale wiecie co… nie jest tak kolorowo jak Wam się wydaje.

DSCN9358DSCN9350DSCN9315DSCN9279DSCN9194DSCN9202